Pódiový double ve třídě KZ2.
Jorge Pescador bronzový ve třídě S2.
Tovární piloti obsadili kompletní stupně vítězů.
24.11.2015 | Autor textu Filip Schovánek | Autor fotografií Alex vernardis

Po ukončení letošní evropské kartingové sezony se část továrních pilotů týmů Praga a Formula K vydala na závod SKUSA SUPERNATIONALS do amerického Las Vegas. Organizátoři letos připravili zcela novou trať, kterou přemístili k resortu WestGate.

Tovární tým nasadil své jezdce hned do pěti kategorií. Nejmladším továrním pilotem byl Petr Ptáček junior, který startoval tradičně na podvozku Formula K v kategorii Tag Junior. Petra postihl v kvalifikaci technický problém, kvůli kterému musel do každé rozjížďky startovat ze zadních pozic. Přesto se mu dařil pravidelný posun pořadím a do finále odstartoval z 25. místa. Ihned po startu využil kolize v první zatáčce a postoupil na 13. místo. Krátce před koncem finále jej bohužel z dalších bojů vyřadil problém s držákem chladiče, který se uvolnil a z chladícího systému unikla veškerá kapalina. Petr tak musel ze slibně rozjetého finále odstoupit.

Domácí pilot Andrick Zeen startoval s podvozkem Praga v kategorii Tag Senior. Andrick nedokončil jednu z bodovaných rozjížděk a kvůli bodům startoval do finále až ze 42. místa. Na úzké uměle postavené trati nebylo mnoho míst k předjížděcím manévrům. V cíli obsadil 31. místo.

Časový harmonogram celého závodu byl rozdělen do dvou sekcí – dopolední a odpolední. Tento model tak umožňoval jezdcům startovat ve dvou kategoriích zároveň. Tovární tým Praga i Formula K tak nominoval trojici jezdců do více kategorií.

Španělský pilot Jorge Pescador (Praga) startoval ve třídě S2 i KZ2. Patrik Hájek a Gary Carlton (oba Formula K) startovali ve třídách S1 a rovněž KZ2.

Pescador zcela ovládl kvalifikaci třídy S2 a zcela suverénní výkony podával i ve všech bodovaných rozjížďkách, které vyhrál a ve všech si zároveň připsal i nejrychlejší čas. Do finále tak odstartoval z Pole position. Většinu finálové jízdy rovněž odjel jako nejrychlejší pilot celého startovního pole. Pouhých několik kol před cílem klesl pořadím a cílová vlajka jej odmávala na 3. pozici. Jorge tak zajistil týmu pódiové umístění.

Patrik Hájek absolvoval ve třídě S1 několik tréninkových jízd, ovšem problémy s motorem jej z dalších bojů vyřadili. Jeho týmový kolega Gary Carlton se po celý průběh závodního víkendu pohyboval na předních příčkách této kategorie a do finále startoval ze 3. místa. V čase finále třídy S1 měl za sebou Gary již dokončenou finálovou jízdu třídy KZ2 a bylo na něm vidět, že byl na závod výborně fyzicky připraven. Po celou dobu podával konstantní profesionální výkon a udržoval si druhou pozici, kterou bez problémů udržel až do odmávání cílovou vlajkou. Gary byl tedy dalším jezdcem, který pro tým vyjel další pódiové umístění.

Ve třídě KZ2 měl tovární tým největší zastoupení v podobě tří pilotů – Carlton, Hájek a Pescador. Startovní pozice do nedělního finále ovlivnila závěrečná sobotní rozjížďka. V první zatáčce došlo k hromadné kolizi několika pilotů. Jorge byl nucen odstoupit a kulhající se odebral do týmového zázemí. Stejný osud potkal Garyho, který byl nucen dokonce vyhledat lékaře a nechat si ošetřit levou ruku. Patrik se dokázal probojovat na čelní pozice. Následné postrčení jedním ze soupeřů jej poslalo mimo trať a Patrik i přes stíhací jízdu rozjížďku dokončil až jako 20. Sečtení všech bodů určilo následující startovní pozice do nedělního finále – 5. Hájek, 7. Carlton a 14. Pescador.

Finále kategorie KZ2 patřilo jednoznačně k vrcholům celého závodního víkendu. Plné tribuny vytvořily pro jezdce fantastickou atmosféru a každý souboj, kterých bylo velké množství, byl diváky hlasitě oceněn. Patrik i Gary se okamžitě po startu probojovali na čelní pozice. V dalších kolech si pořadí vyměnili a oba zároveň postoupili do vedení závodu. Startovní pole tedy vodil Gary, v těsném závěsu za ním Patrik. Jorge neustále rovněž stoupal pořadím vzhůru. Postupně si oba vedoucí piloti vytvořili malý náskok na zbytek startovního pole a bylo jasné, že o celkovém vítězi rozhodne souboj mezi Garym a Patrikem. Oba piloti zajížděli rychlé časy a po celý průběh finálové jízdy byly jejich souboje bezkontaktní a korektní. Po odjetí 25 kol projel cílem jako vítěz kategorie KZ2 Gary, následovaný Patrikem, který zároveň zajel nejrychlejší kolo závodu.

Gary následně po dojezdu zastavil u diváckých tribun a všem divákům poděkoval za jejich podporu. Toto gesto se setkalo s obrovským aplausem a stojící diváci ocenili jezdecké výkony hlasitým potleskem.

Pro tovární tým i obě jeho značky – Praga a Formula K, byl závod SKUSA SUPERNATIONALS velkým úspěchem. Piloti obsadili postupně všechny pódiové příčky, stříbrnou dokonce opakovaně.

Závod v Las Vegas byl skutečnou a úspěšnou tečkou za sezonou 2015.